Chór powstał w 1936 r. w jednej z najstarszych podpoznańskich parafii - parafii p.w. Św. Floriana w Wirach. Jako patrona wybrał Św. Franciszka z Asyżu. Przez wiele lat brał czynny udział w życiu parafii, koncertował, nagrywał, między innymi w rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. 
 

Chór FRANCESCOW latach 1990 – 1993 nastąpiła przerwa w działalności chóru, do momentu przyjścia do parafii nowego proboszcza, Ks. Kanonika Kazimierza Szachowicza, gorącego entuzjasty śpiewu chóralnego, muzykologa, znawcy muzyki kościelnej.

 

We wrześniu 1993 roku ponownie rozpoczęły się próby, a podczas Świąt Bożego Narodzenia reaktywowany chór śpiewał już pierwsze kolędy.

 

Chór FRANCESCODyrygentem został Arkadiusz Klemczak, absolwent muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, wychowanek Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Chór zaczął się dynamicznie rozwijać zarówno pod względem osobowym, jak i repertuarowym. Zaczęto sięgać po coraz trudniejsze utwory polifoniczne, w szczególności dzieła polskiej i europejskiej muzyki XVI i XVII wieku.

W ciągu ostatnich kilku lat chór koncertował w wielu kościołach na terenie całego kraju, jak również poza jego granicami. Śpiewał w katedrze Lwowskiej i mniejszych polskich ośrodkach na Ukrainie, a w 2002 roku na zaproszenie Polaków z Mińska i Baranowicz wystąpił z cyklem koncertów na Białorusi.

 

Chór FRANCESCOW 2003 r. chór “FRANCESCO” zakwalifikował się do finału I Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej, który odbywał się w Bydgoszczy. W tym samym roku, zespół zaproszony został do finału Ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Związku Chórów Kościelnych “Caecilianum” w Warszawie, gdzie znalazł się w ścisłym finale, otrzymując nagrodę specjalną.

W lutym 2004 roku chór obchodził jubileusz 10-lecia wspólnej pracy artystycznej chóru i dyrygenta. Na uroczystym koncercie wystąpił razem z orkiestrą złożoną z muzyków Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej prezentując takie utwory jak: “Alleluja” z Oratorium “Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla, czy “Glorię” Antonio Vivaldiego.


Chór FRANCESCOWe wrześniu 2005 roku chór „FRANCESCO” udał się z pielgrzymką do Włoch. Marzeniem każdego chórzysty była wizyta u swojego patrona Św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem naszego chóru. Jakże wielu pięknych przeżyć dostarczyła chórowi Francesco oraz wspólnocie parafialnej pielgrzymka do Włoch, gdzie chór swoim śpiewem upiększał liturgię, jak również wykonał kilka koncertów, między innymi: na Placu Św. Piotra w Rzymie, w kościele Miłosierdzia Bożego w Rzymie czy amfiteatrze w Pompejach. Niezapomnianym przeżyciem była możliwość zaśpiewania przy grobie Papieża Jana Pawła II w grotach watykańskich, gdzie niejednemu z nas łezka zakręciła się w oku.

Chór FRANCESCORok 2006, to dla chóru „FRANCESCO” czas wielu koncertów na Słowacji połączonych z wędrówkami po górach, ale chyba najważniejszym wydarzeniem była możliwość zaśpiewania na Mszy Św. transmitowanej przez TVP 1 z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – łagiewnikach. W pałºdzierniku 2006 roku nasz zespół śpiewaków kolejny raz  wziął udział w konkursie chórów i zaśpiewał finale VI Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Kościelnych „Caecilianum 2006” w Warszawie.

Chór FRANCESCOW roku 2007 chór wraz z orkiestrą złożoną z muzyków Teatru Wielkiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej wykonał koncert pod tytułem "Janowi Pawłowi II w hołdzie".

Wrzesień tego roku, to czas, w którym chór "FRANCESCO" odwiedził polskie wybrzeże (Hel, Malbork, Gdańsk, Gdynię, Rewal, Sopot, Władysławowo) podczas corocznych warsztatów chóralnych połączonych z odrobiną wypoczynku. Nie był to jednak czas błogiej laby, ale czas ciężkich prób w poszczególnych głosach jak również czas  kilkugodzinnych prób całego zespołu, efekt owych prób okazał się być znakomity, co nas, a zwłaszcza dyrygenta chóru bardzo Chór FRANCESCOcieszyło. Podczas pobytu na wybrzeżu chór "FRANCESCO" zaśpiewał najpierw na zamku w Malborku (w miejscu gdzie zbierała się niegdyś Kapituła Główna Zgromadzenia), a następnie na mszy św. w kościele we Władysławowie, a po mszy wykonał 20 minutowy koncert, jednak najważniejsza była dla nas możliwość zaśpiewania na mszy św. w Archikatedrze Oliwskiej oraz wykonanie również 20 minutowego koncertu przy wypełnionej wiernymi Katedrze. W drodze powrotnej czekał na nas Ciechocinek.
 
W dniu 01 stycznia 2008r. - chór przekształcony został w STOWARZYSZENIE MIłOŚNIKÓW MUZYKI CHÓRALNEJ "FRANCESCO", którego podstawowym celem jest popularyzowanie muzyki wśród społeczeństwa, poprzez organizowanie koncertów itp.
Dane KRS

08.03.2008r. chór brał udział w V Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pokutnej i pasyjnej w ł»orach. Zespół zaprezentował się wspaniale, został bardzo mocno doceniony przez konkursową publiczność, jednak jury (składające się wyłącznie z instrumentalistów!!!) nie spodobał się na tyle, aby został Koncert Santo Subitouhonorowany nagrodą. Cieszy jednak fakt, że chór każdego roku otrzymuje kilka zaproszeń do udziału w konkursach Ogólnopolskich, ale również w konkursach międzynarodowych!!!  W kwietniu tego roku chór "FRANCESCO" wraz z towarzyszeniem muzyków z Teatru Wielkiego w Poznaniu wykonał w parafii koncert "SANTO SUBITO" poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. 

W czerwcu 2008 roku chór brał udział w VII Przeglądzie Chórów Archidiecezji Poznańskiej - były to równocześnie kwalifikacje do Chór FRANCESCOOgólnopolskiego Konkursu „Caecilianum”, który co roku odbywa się w Warszawie. Przegląd odbył się jak zawsze w Parafii Miłosierdzia Bożego na poznańskim Piątkowie. Niezwykle miło nam zakomunikować, że chór "FRANCESCO" otrzymał akredytację jury do udziału we wspomnianym powyżej konkursie ogólnopolskim w Warszawie w pałºdzierniku bieżącego roku, jednak ze względu na chorobę wielu śpiewaków chór podjął decyzję o rezygnacji z udziału w finale konkursu.

Chór FRANCESCO13.09.2008r. - 26.09.2008r. Wyjazd chóru na Krym. Chór zaśpiewał między innymi na mszy św. w kościele p.w. Św. Antoniego we Lwowie, zwiedził miasto wraz z jednym z najpiękniejszych Teatrów Opery i Baletu na świecie we Lwowie oraz obejrzał w nim spektakl operowo baletowy, zobaczył Pałac Muzeum Massandra - rezydencję carską, Pałac Muzeum Liwadia - rezydencję carską - miejsce, gdzie podpisany został Traktat Jałtański, Pałac Worońcowski i wiele innych ciekawych nie tylko geograficznie, ale również historycznie miejsc oraz wypoczął nad Morzem Czarnym.

22.01. - 25.01.2009r. Wyjazd chóru "FRANCESCO" na Festiwal Kolęd do Szczawy. Razem z chórem "FRANCESCO" w podróż udają się członkowie zaprzyjałºnionego chóru "BARD" z Lubonia, wszak mamy wspólnego dyrygenta pana Arkadiusza Klemczaka, dzięki czemu współpraca chórów jest wspaniała.

W roku 2011 chór "FRANCESCO" obchodził jubileusz 75-cio lecia istnienia. Z tej okazji odbywały się specjalne koncerty oraz wystawy fotograficzne.


admin@parafiawiry.pl