Prospekt organowy - WiryOrgany zbudowała nieco ponad 100 lat temu firma KNAUFF i SYN z Bleicherode. Był to instrument 16 głosowy o trakturze pneumatycznej. Pod względem brzmienia zatwierdził je z ramienia kurii Ks. Prof. Józef Surzyński, a pod względem artystycznym, radca projektant kościoła Łukomski z Frankfurtu nad Odrą.

Dwadziecia lat temu organy były remontowane przez firmę Jarosław Kałużyński z Wronek. Jednak mimo konserwacji elementy drewniane zostały dosłownie "zjedzone" przez robaka zwanego kołatkiem, dlatego parafia z Ks. Proboszczem Kan. Kazimierzem Szachowiczem podjęła się ogromnego przedsięwzięcia jakim była przebudowa instrumentu.

Prace rozpoczęły się na początku stycznia 2002 roku. Wówczas to 16 głosowy instrument zamilkł, a jego miejsce na czas remontu zajął 21 głosowy instrument zastępczy (elektronowy) umieszczony przy ołtarzu bocznym obok prezbiterium.

Obecnie organy mają elektro-pneumatyczną trakturę, a dla lepszej możliwości gry koncertowej otrzymały dwa głosy języczkowe. Dziś w organach znajduje się 17 głosów złożonych z 1004 piszczałek.

Odbioru technicznego po przebudowie dokonała komisja rzeczoznawców Kurii Metropolitalnej w Poznaniu - miało to miejsce 08.11.2004.

Począwszy od roku 2006 corocznie na terenie naszej gminy oraz na terenie naszej parafii odbywa się OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ KOMORNIKI.

Powyższy opis jest tylko opisem częściowym, który ma na celu zachęcenie Państwa do zapoznania się z całym materiałem dotyczacym naszych zabytkowych organów. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową naszej parafii.

SZCZEGÓŁOWY OPIS INSTRUMENTU ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE PARAFII WIRY

www.parafiawiry.pl

Organiści, którzy pracowali w naszej parafii:Stół gry - kontuar

• Stachowski Marian